Telefon – przydatny gadżet i zagrożenie

Osoby uzależnione od telefonu to najczęściej młodzi ludzie. Gdy przyszli na świat to telefony już były. Rodzice dawali im je do grania, bawienia się. Kojarzą je z przyjemnością, a nie czymś, co może ułatwić życie. Telefon dla tak młodych ludzi to też coś, bez czego nie wyobrażają sobie życia, dlatego trudniej jest im wyleczyć się z uzależnienia. A uzależnia się coraz większa grupa nastolatków. Nie wyjdą bez telefonu do szkoły, a przy rodzinnym obiedzie siedzą z nosem w ekranie. Co chwilę zaglądają, czy aby nie przyszło jakieś powiadomienie. To bardzo ograniczające i destruktywne uzależnienie, chociaż niepozorne.

Kiedy następuje uzależnienie?Uzależnienie od telefonu występuje w momencie, gdy dziecko kieruje tam całe swoje emocje i uwagę, gdy w sposób kompulsywny sprawdza telefon, gdy nie potrafi się z nim rozstać. Czasem takie objawy, w wersji delikatnej mają osoby, które po prostu posiadają zwykły nawyk. Można się go oduczyć uświadamiając sobie, że robi się coś takiego jak sprawdzanie telefonu co chwilę. Jednak jeśli to nie jest zwykły niezdrowy nawyk, to pora sięgnąć po pomoc.

Terapia – uzależnienie od telefonuObecnie ośrodki takie jak klinika Oaza, oferują terapię od uzależnienia od telefonu. Tam z pomocą terapeutów dziecko przechodzi terapię, która ma na celu pomóc mu nauczyć się na nowo korzystać z telefonu. Telefon to takie urządzenie, z którego nie mamy możliwości zrezygnować. W dorosłym życiu korzystamy z niego w pracy, gdzie wymagana jest umiejętność korzystania z niego. A i w życiu prywatnym jest bardzo przydatny. Jednak w momencie, gdy używa się go z umiarem i z głową. A tego na nowo uczą się dzieci uzależnione.Klinika dla młodzieży Oaza
Ługowiska 1
87-850 Choceń
tel. 725 18 70 70

Zobacz także:

Psychiatra - Warszawa

Psychiatra - Warszawa

Fala uderzeniowa – rehabilitacja w Warszawie

Fala uderzeniowa – rehabilitacja w Warszawie

Tahini w Twojej kuchni

Tahini w Twojej kuchni

Pomoc psychologiczna w Poznaniu

Pomoc psychologiczna w Poznaniu

Sprzęt ułatwiający mycie chorego

Sprzęt ułatwiający mycie chorego